Kudumite hooldusest

Käsitsi kootud või heegeldatud eset pesema asudes tehke kõigepealt kindlaks, millest koosneb lõng, millest ese on tehtud. Pesuviis sõltub sellest.

Kui kiu koostist tuvastada millegipärast ei õnnestu, on kõige kindlam ja esemele ohutum viis pesta seda õrnalt käsitsi jahedas vees ja asetada tasapinnalisele alusele kuivama.
Eset kuduma asudes säilitage kindlasti lõngavööde (kera ümbritsev etikett), kus on kirjas lõnga koostis ja ka hooldusjuhised.
Tänapäeval on vill lõngas sageli mõne muu kiuga segatud – akrüüliga, polüamiidiga. Kuid kuna vill nõuab õrnemat kohtlemist kui muu materjal, tuleb sellisest lõngast valmistatud esemeid pesta ikka kui villaseid.

Villane
- Peske villaseid kootud esemeid muudest tekstiilidest eraldi.
- Ärge leotage.
- Vesi olgu leige, käesoojusega, kõige rohkem 40°.
- Kasutage villaste esemete pesemiseks mõeldud pesuvahendeid. Tavalised pesupulbrid ei sobi, sest need sisaldavad enamasti valke lahustavaid aineid, vill on aga valgulise koostisega. Samuti kahjustavad villa valgendajad, mida pesuvahenditele lisatakse.
- Pesupulbri või -geeli kogus mõõtke välja ja valage vette. Segage, kuni see on täielikult lahustunud. Pulber lahustub kergemini kuumas vees. Külma vett lisage hiljem, kuni saate pesemiseks sobiva temperatuuri.
- Asetage pestav riietusese pesulahusesse ja peske kohe.
- Peske eset kergelt muljudes. Villakiud puhastub kergesti. Eset ei tohi hõõruda, venitada ega väänata. Ühest veest teise asetage riietusese kägarasse kogutuna.
- Loputage 4–5 korda. Loputusvesi võtke pesuveest veidi soojem. Loputage hoolikalt, kuna esemesse jäänud pesuaine jäägid võivad veel kuivamise ajalgi eseme värvi kahjustada. Viimasesse loputusvette võib lisada loputusvedelikku, mis eemaldab staatilise elektri ja lisab esemele kohevust.
- Pärast loputamist pigistage suurem vesi riietusesemest välja ja suruge ese käterätikute vahel poolkuivaks. Märga riietuseset ei tohi tõsta kuivama nii, et see veniks, samuti ei tohi seda väänata.
- Kuivatage toatemperatuuril siledal tasapinnalisel alusel. Asetage riietus­ese tema algse kuju järgi tasapinnale.
- Kootud villast eset ärge kuivatage radiaatori vahetus läheduses ega päikesepaistes, samuti ei sobi kuivatusmasin.
- Villased esemed puhastuvad kuigi palju ka tuuldudes. Eset kulutavaid pesukordi saate vähendada, kui seda pärast iga kasutamist tuulutate.
- Tänapäeval võib vill olla ka vanumise vastu töödeldud (nn superwash wool). Sellest valmistatud esemed taluvad ka masinpesu, kuid ikkagi õrnas režiimis ja jahedapoolse veega. Jälgige hooldusjuhendeid eseme etiketil või lõngavöötmel!
- On saada spetsiaalseid pesuvahendeid, mis sisaldavad lanoliini. Lanoliin on naturaalne villarasv ning see aitab villakiududel säilida ja suurendab villa veetaluvust. Kindlasti võiksite seda tüüpi pesuvahendeid kasutada villaste kootud õueriiete pesemisel.
Puuvillane
- Puuvillasest ja linasest lõngast kootud esemeid peske pesumasinas õrna tsükliga jaheda või sooja veega.
- Kui puuvillasest lõngast ese on välja veninud, siis masinpesu jahedas vees võib aidata kujul taastuda. Kuivama asetage ese tasapinnale, et see uuesti ei veniks.
Sünteetiline
- Akrüülist ja muudest sünteetilistest kiududest kootud esemed pesus kokku ei tõmbu, kuid võivad muutuda topiliseks. Pesumasinaga pestes valige õrn režiim ning jahe või leige vesi.
 Allikas: Novita Eesti koolituspäeva materjal, http://laundry.about.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar